Dňa 23. júna 2014 sa konal výlet do obce Beňatina. Obec Beňatina je známa svojim jazerom, ktorý vzniklo v bývalom kameňolome.

Tu sa našla skamenelina 5 metrov dlhej pravekej ryby a tak bola ťažba zastavená. Neskôr došlo k zaplaveniu kameňolomu spodnou vodou a tak vzniklo jazero, ktoré svojou scenériou pripomína Plitvické jazerá. Na vysokých útesoch je sfarbený vápenec, ktorý má predstavovať odtlačok spomínanej pravekej ryby, ktorá akoby sa vrhala do vody.

Na výlet sa prijímatelia sociálnych služieb veľmi tešili. Spojili ho s kúpaním a  člnkovaním po jazere a taktiež opekaním. Navštívili sme aj obec Inovce, kde sa nachádza jeden z najmenších drevených kostolíkov na Slovensku – Chrám svätého Michala Archanjela.

Pri návrate sme sa zastavili v sobraneckých kúpeľoch, ktoré aj napriek schátralému stavu stále majú svoje čaro. Prvá písomná zmienka o Sobraneckých kúpeľoch pochádza ešte z roku 1336. V kúpeľoch sa liečili ľudia z Uhorska vďaka vysoko siričitej vode, ktorá liečila reumatické a kožné choroby. Sociálna pracovníčka, ktorá ich sprevádzala výletom, slečna Mgr. Jana Vaľková ich ako je to už zvykom pozvala do cukrárne na kávu a zmrzlinový pohár.

Niekoľko hodinový pobyt v krásnom prostredí, ktoré vytvorila príroda dá človeku veľa pozitívneho. Človek sa odpúta od bežných problémov a príde na iné myšlienky, oddýchne si nielen telo, ale aj duša. A to je pre našich prijímateľov sociálnych služieb veľmi potrebné. Tešia sa na každý výlet a keďže je ich viac, ako osobné auto povezie, musíme si plánovať, kto kde pôjde a či zvládne výlet alebo túru, ktoré sú naplánované.

Ako aj tie predchádzajúce výlety, aj tento je zdokumentovaný nádhernými fotkami, ktoré nafotila sociálna pracovníčka. Myslím, že aj čitateľom tohto článku sa budú páčiť. A teraz sa tešíme na výlet na Viniansky hrad, o ktorom vám tiež trošku napíšem.