Dňa 25. júna 2014 sa uskutočnil výlet na hrad nad obcou Vinné neďaleko Zemplínskej Šíravy.

Tak ako aj ostatné výlety, aj tento sme si plánovali, nech je pekné počasie a aby sme výlet zvládli. Výstup na hrad bol trošku náročný, striedalo sa mierne aj väčšie stúpanie. Počasie nám vyšlo, bolo príjemne teplo, keďže trasa na hrad vedie cez les, horúčavu sme našťastie nepociťovali.

Viniansky hrad je zrúcanina gotického hradu z 13. storočia. Postavený bol na sopečnej kryhe na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov. Zbúraný bol na začiatku 18. storočia. Bol postavený na ochranu cesty, ktorá viedla do Poľska. Od zbúrania ostal opustený a zarástol kríkmi. No teraz sa renovuje a je sprístupnený návštevníkom. Zatiaľ je zrenovovaná pivnica, ktorá má 3 časti. Je tam príjemný chládok a našla sa v nich podzemná chodba, ktorá ešte nie je preskúmaná. Opravujú sa aj niektoré izby, okenice a klenby. Je tam ešte dosť roboty, ale dobrovoľníci už odrobili kus dobrej práce. Z hradu je úžasný výhľad na okolie, vidno až na hranice Maďarska, okolité dedinky a lúky. Výstup na hrad trval zhruba hodinu a pol a zostup o čosi menej, nakoľko sme už šli dolu kopcom. Na občerstvenie sme sa zastavili na Vinnom jazere a keďže nás cesta vyčerpala, tešili sme sa na návrat do Zariadenia podporovaného bývania. A na záver nášho výletu nás sociálna pracovníčka, ako to už máme zaužívané, pozvala na zmrzlinový pohár a kávu do cukrárne.

Už teraz sa tešíme na ďalšie výlety. Je leto, sezóna kúpania sa, a my už máme naplánované výlety na, „slovenské more“, Zemplínsku šíravu a tiež na Vinné jazero. Fotografie z výletu si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii.