Dukla a jej história

V regióne nášho zariadenia je veľa historických miest. V máji sme sa vybrali obzrieť kúsok histórie tohto kraja. Veľmi silné stopy tu zanechala vojnová história, ktorej sa v regióne môžeme doslova dotknúť. Oblasť postihlo veľa vojnových hrôz z prvej a druhej  svetovej vojny.

Práve preto obhliadka týchto miest vytvára silnú atmosféru a pripomína vojnovú históriu, ktorá sa už nesmie opakovať. Objavili sme nádherné skvosty, architektúru a prekrásnu pokojnú prírodu. Prvým našim zastaveným bol Pamätník Československej armády na Dukle – národná kultúrna pamiatka. Je pripomenutím Karpatsko-duklianskej vojenskej operácie, ktorá sa uskutočnila na jeseň 1944. Okolie pamätníka s cintorínom je rozľahlým vojenským múzeom pod šírim nebom. Bývalé bojisko možno vidieť z nadhľadu, ktoré nám poskytla vyhliadková veža. V posledných rokoch vyhliadková veža prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Klientov zaujala aj pútavá prednáška o vojnovej histórii, ktorá bola samozrejmou súčasťou obhliadky. V lese nad obcou Vyšný Komárnik sme nevynechali ani obhliadku zrekonštruovaných bunkrov (resp. zemľaniek). Zase v okolí obce Kapišová sa nachádza Údolie smrti, kde sa odohrávali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov. Počas presunov na jednotlivé miesta sme sa zastavili na chutný obed v motoreste Alpinka. Klienti si pochutnali na miestnych špecialitách a vychladenej kofole. Náš výlet sme zakončili nákupom v meste Stropkov.

Týmto výletom sme sa snažili ozrejmiť históriu a krásy Prešovského kraja na vlastné oči a plný nových zážitkov a emócii sme sa vrátili do zariadenia. Tešíme sa na ďalší výlet 😊a zároveň ďakujeme vedeniu ReSocia, n.o., za zrealizovanie tohto nádherného dňa.